Dailė padeda bendrauti. Knygos menas
- Paskelbė : Justinas Mickūnas
- Paskelbta: 2024-11-26
- Kategorija: Renginiai
Lapkričio pabaigoje į gimnazijos skaityklą sugužėjo septintų klasių mokiniai, lydimi dailės mokytojos V. Debesienės. Iš numatytų penkių dailės pamokų ciklo, pirmoji netradicinė pamoka buvo skirta knygos menui.
Bibliotekos vedėja V. Selskienė papasakojo apie šio meno kilmę, kokią reikšmę skaitytojui turi knygos viršelis, jo spalvos, šriftas, dailininkų iliustracijos. Pagrindinė knygos viršelio paskirtis – pritraukti skaitytoją. Mokiniai sužinojo, kad yra labai svarbus knygos autoriaus ir iliustratoriaus komandinis darbas. Tada piešiniai dera su tekstu, iliustracijos papildo ir padeda išsamiau perteikti knygos turinį. Pateikta vaizdinė medžiaga mokiniams padėjo palyginti senąsias ir dabartines knygas. Jie stebėjosi, kad viduramžiais knygos buvo labai brangios, perrašomos ranka ir viešosiose bibliotekose rakinamos prie lentynų grandinėmis. Mokiniai diskutavo, ar įsigijant knygą turi įtakos jų pačių nuotaika, viršelio spalva, autorius ir knygos pavadinimas.
Vėliau mokiniai turėjo galimybę atlikti praktinę užduotį, skirtą knygų, ypač vadovėlių, tausojimui. Bibliotekos darbuotoja L. Dzingienė mokiniams pademonstravo, kaip greitai iš tvirtesnio popieriaus origami technika išlankstyti kampukų-skirtukų, uždedamų ant knygos viršelio kampų.
Kitų dailės pamokų metu septintų klasių mokiniai sužinos, kad senovėje knygos buvo rašomos molinėse lentelėse, papiruso ar pergamento ritiniuose, kad knygų forma, sandara ir puslapių kompozicija gali būti labai įvairi. Išsiaiškins, kokiais būdais galima komponuoti iliustracijas ir tekstą, kokie menininkai dalyvauja knygos kūrimo procese. Kaip dailininkai derina tekstą ir vaizdą, kokį foną naudoja, kokį pasirenka šriftą. Susipažins su rašymo įrankiais, atliks rašymo pratybas, sukurs kaligrafinę kompoziciją.
Vega Selskienė