„Žvaigždučių šventė“

• Paskelbta: 2022-05-23

Šauniausiems 2021/2022 m.m. Vievio gimnazijos mokiniams (geriausiai besimokantiems, olimpiadose, konkursuose, varžybose ir pan. iškovojusiems prizines vietas) surengta išvyka į  ežeringiausią Lietuvos kraštą – Rytų Aukštaitiją.

Saulėtą gegužės 18-osios rytą išvykome Aukštaitijos nacionalinio parko link. Nepajutome, kaip pasiekėme kelionės tikslą – parko sostine arba parko vartais  vadinamą  Palūšę. Ši gyvenvietė įsikūrusi ant Lūšio ežero kranto. Jos širdis – Šv. Juozapo bažnyčia, kuri čia stovi jau daugiau nei 250 metų, o jos aštuonkampė varpinė yra vienintelė tokia Lietuvoje. „Įženk geras, išeik geresnis“ skelbia užrašas virš bažnyčios durų. Mums įdomu buvo apžiūrėti netoli garsiosios medinės bažnyčios įrengtą ekspoziciją – tikslią vienos iš Palūšėje rasto pilkapyno kapavietės kopiją. Išvydus čia pat su įkapėmis tysantį natūralaus dydžio žmogaus skeletą, darėsi nejauku. Keliolika šimtmečių į praeitį nusikėlėme apsilankę greta įrengtame akmens amžiaus būste. Jame pamatėme, kaip gyveno mūsų protėviai – kaip buvo kūrenama ugnis, kur miegama, kokius pagrindinius įrankius, indus ir kitus buities rakandus naudojo.

Pasižvalgę Palūšėje, keliavome tolyn. Sukdami ratą aplink Šakarvos, Alksnio, Ūkojos ežerus, pasiekėme Ladakalnio piliakalnį. Užkopus į 176 m virš jūros lygio iškilusią Ladakalnio viršūnę, prieš mūsų akis atsivėrė šeši ežerai ir girių žaluma vilnijantys toliai, regis, aplink pleveno senovės legendų dvasia. Šioje įspūdingoje vietoje mokiniams buvo įteiktos dovanos. Mūsų gimnazijos ugdytiniai ir šiais mokslo metais aktyviai dalyvavo moksleivių olimpiadose, konkursuose, sėkmingai mokėsi. Mūsų gimnaziją garsino 6A klasės mokinė Deimantė Sabaitytė, savivaldybės geografijos olimpiadoje „Mano gaublys“ užėmusi I vietą, o Nacionaliniame mokinių Č. Kudabos geografijos konkurse laimėjusi III vietą. 8C klasės mokinys Augustinas Apyvala užėmė I vietą savivaldybės vokiečių kalbos konkurse bei geografijos olimpiadoje „Mano gaublys“, II vietą savivaldybės STEAM olimpiadoje, tapo savivaldybės konkurso „Temidė“ nugalėtoju, o Lietuvos 7-8 klasių mokinių geografijos olimpiadoje užėmė I vietą.  Elvinas Sukackas, IIB klasės mokinys, užėmė I vietą savivaldybės chemijos ir fizikos olimpiadose, II vietą – biologijos, III vietą – lietuvių kalbos, matematikos, geografijos ir georafijos olimpiadoje „Mano gaublys“. IIIA klasės mokinys Rokas Grigoravičius savivaldybės chemijos olimpiadoje laimėjo I vietą, o biologijos ir matematikos olimpiadose – II vietą; Matas Paškevičius (IIIA kl.) savivaldybės matematikos olimpiadoje laimėjęs I vietą dalyvavo matematikos olimpiados respublikiniame etape. Džiugino abiturientų pasiekimai: Nedas Svetlikauskas savivaldybės chemijos, matematikos, geografijos olimpiadose užėmė II vietą, lietuvių kalbos olimpiadoje – III vietą ir I vietą savivaldybės geografijos olimpiadoje „Mano gaublys“; Kotryna Dubakaitė savivaldybės istorijos olimpiadoje laimėjo I vietą, dalyvavo Lietuvos mokinių istorijos olimpiados III ture; Nikodemas Girčys užėmė I vietą savivaldybės matematikos olimpiadoje; Titas Labanov savivaldybės chemijos olimpiadoje užėmė I vietą, o matematikos olimpiadoje – III vietą.

Pasidžiaugę dovanomis, tęsėme kelionę į vieną įsimintiniausių Aukštaitijos nacionalinio parko vietų – niekuomet nenutylantį Ginučių vandens malūną. Malūnas buvo pastatytas XIX a. antroje pusėje ant Srovės upelio. Tikrai neišdildomą įspūdį paliko senove alsuojantis medinis malūno pastatas, tiltas ir užtvanka.

Palikę malūnui ir toliau saugoti savo paslaptis, išvažiavome Labanoro girios link. Vingiuotas kelias smagiai atvedė prie Labanoro girios pažintinio tako nuorodos. Pustrečio kilometro eidami per erdvius girios pušynus, sengirę, mediniais takeliais per pelkutes ir ežero pakrante galėjome pajausti šios girios dvasią. Ekskursijos pabaigoje trumpam sustojome visos girios centre – Labanoro miestelyje. Pasigrožėjome seną istoriją menančia naujai atstatyta medine bažnyčia bei nuo XIX a. išlikusia varpine. Sulaukėme  ir tradicinės gimnazijos direktoriaus Gintaro Dobilaičio dovanos – visi buvome pavaišinti gardžiais ledais.

Namo grįžome lengvai pavargę, bet kupini įspūdžių.

Milda Ščerbavičiūtė, Vievio gimnazijos jaunoji žurnalistė