Tarptautinė gimtosios kalbos diena

• Paskelbta: 2023-02-26

Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Taip norėta įprasminti gimtosios kalbos svarbą, nes globalėjančiame pasaulyje kalbų skaičius nuolat mažėja. Tai skaudūs praradimai – juk kiekviena kalba yra visos žmonijos dvasinis turtas. Mes, lietuviai, didžiuojamės savo gimtąja kalba – seniausia išlikusia indoeuropiečių kalba, dešimtmečius naikinta, bet ištvėrusia, išlikusia, išsaugota, apginta. Žvelgiant į tuos sunkius lietuvių kalbai laikus, vertėtų dar rūpestingiau ją saugoti ir ja puoštis.

Šia proga lietuvių kalbos mokytojos sumanė paįvairinti ugdymo turinį ir organizuoti įvairias veiklas. Netradicinė pamoka-renginys ,,Iš tautosakos verpetų“ vyko Vievio Lazdynų Pelėdos bibliotekoje. Jį organizavo lietuvių kalbos mokytoja Dalia Raslanienė. 6C klasės mokiniai mokėsi viešojo kalbėjimo paslapčių – sklandžiai, aiškiai, įdomiai pasakoti padavimą arba sakmę.

Pamoka-renginys ,,Kalba – tai mūsų tautos išlikimo pamatas“ vyko gimnazijos skaitykloje. Jame dalyvavo 7A klasės mokiniai. Renginį deklamuodama J. Degutytės eilėraštį ,,Gimtoji kalba“ pradėjo IIIA klasės mokinė Emilija Narbutaitė. Bibliotekininkė Lina Dzingienė parengė skaidres ,,Lietuviško žodžio kelias“, kurias komentavo mokytoja Asta Barauskienė. Aptarę gimtojo žodžio kelią, septintokai gavo kūrybinę užduotį – sukurti trieilį/haiku tema ,,Gimtoji kalba“.

8C ir IA klasės mokiniai, dalyvavę netradicinėje pamokoje, kurią vedė mokytoja Dovilė Marcinkevičienė, susipažino su Šventojo Rašto Pradžios knygos 11 skyriaus pasakojimu apie Babelio bokštą, aiškinančiu skirtingų kalbų atsiradimą pasaulyje, ir atsakinėjo į  viktorinos apie gimtąją kalbą klausimus. Taip pat turėjo atlikti linksmą kūrybinę užduotį – sugalvoti sakinį, kuriame visi žodžiai prasidėtų ta pačia raide. Štai keletas pavyzdžių: ,,Panelė Petunija paryčiui pakilo, pasirąžė, pasimankštino, papusryčiavo, paskui pagalvojo pavasario popietę praleisianti po palme“, ,,Mano mama mėgsta megzti mums margus megztukus“. 5B klasės mokiniai, minėdami Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, ,,sodino“ kalbos medį. Medžio lapelius puošia mokiniui gražiausias žodis ir jo reikšmė, kurios ieškoti mokėsi ,,Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“.

5A klasės mokiniai (mokytoja Rita Bimbirienė) lietuvių kalbos kabinete parengė parodą ,,Gražiausi žodžiai“. Penktokai rašė jiems pačius gražiausius lietuviškus žodžius, aptarė, kodėl  iš visų žodžių  išsirinko būtent  juos. IC klasės mokiniai atliko projektą ,,Odė gimtajai kalbai“: ieškojo žodžių, spalvų, simbolių, prisiminė, kokia unikali ir archajiška yra jų gimtoji kalba.

Neabejojame, kad Gimtosios kalbos dieną įvairios veiklos skatino mokinius pažinti ir puoselėti gimtąją kalbą, suprasti, kad ji yra mūsų kultūros dalis, tautos vertybių, papročių išraiška.

Jaunieji žurnalistai