GIS dienos minėjimas

• Paskelbta: 2023-11-20

Lapkričio 15 d., minėdama Tarptautinę geografinių informacinių sistemų dieną, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija (VDU ŽŪA) pakvietė 9-12 kl. mokinius dalyvauti tradiciniame renginyje „GIS diena“. Į renginį atvyko daugiau kaip 250 mokinių iš 12 šalies ugdymo įstaigų. Renginyje dalyvavo ir Vievio gimnazijos I-III klasių mokiniai. Su  moksleiviais žiniomis ir praktine patirtimi dalijosi Akademijos atstovai ir kviestiniai svečiai, susiliejo mokslo teorijos ir praktiniai sprendimai.

Renginį sveikinimo žodžiu pradėjo VDU ŽŪA vicekanclerė prof. dr. Aušra Blinstrubienė. Ji mokiniams linkėjo smalsumo, veržlumo, ragino nebijoti siekti, kurti, ieškoti ir atrasti. Renginį moderavo Inžinerijos fakulteto Žemėtvarkos ir geomatikos katedros vedėja docentė dr. Jolanta Valčiukienė. Pasveikinusi dalyvius, ji pristatė VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto projektines veiklas ir studijų galimybes. Praktinė renginio dalis prasidėjo moksleivių pažintimi su geografinėmis informacinėmis sistemomis (GIS). VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto lektorė dr. Daiva Tiškutė-Memgaudienė papasakojo, kas yra GIS, ir supažindino su GIS pritaikymo sritimis bei įveiklinimo galimybėmis: GIS galima pritaikyti ir krašto apsaugos, ir transporto, ir žemėtvarkos, žemės bei miškų ūkio srityse ir kt. Moksleivius sudomino GIS pritaikymo sprendžiant gyvūnų migracijos, aplinkosaugos problemas, valdant stichines nelaimes, dailėje, literatūroje, sveikatos apsaugoje pavyzdžiai. Klausantis Kauno SĮ „Kauno planas“ GIS vadovo Arūno Sipavičiaus pranešimo moksleiviai sužinojo, kokie GIS sprendimai taikomi Kauno mieste. AB „Vidaus vandens kelių direkcija“ Hidrografijos skyriaus vadovas Linas Šilinis supažindino su GIS priemonių ir technologijų pritaikymu vandens kelių srityje. Mobiliuosiuose įrenginiuose naudodamiesi specialia programėle „ArcGIS QuickCapture“ mokiniai praktiškai išbandė GIS veikimo principus: gavę užduotį skubėjo į lauką skaitmeninėje erdvėje fiksuoti GIS objektų – medžių, vėliavos stulpų, apšvietimo stulpų, viešojo transporto stotelių, kelio ženklų. Per mažiau nei 30 minučių jie sužymėjo daugiau kaip tris šimtus objektų.

Renginyje įgytas žinias įtvirtinti leido VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemėtvarkos ir geomatikos katedros vedėjos docentės dr. Jolantos Valčiukienės vedama interaktyvi viktorina. Laimėtojų laukė apdovanojimai – geriausiai pasirodžiusiems moksleiviams buvo įteikti Kauno SĮ „Kauno planas“ ir VDU Žemės ūkio akademijos įsteigti prizai. Padėkos raštais buvo apdovanotos visų  dalyvavusių mokyklų komandos. Renginio pabaigoje visų dalyvių laukė saldi staigmena – tradicinis „GIS dienos“ tortas, subūręs visus renginio dalyvius bendrystei.

Vida Jodkė, geografijos mokytoja